market
Featured model: Charlize Theron
picture
GÜVENLİK SİSTEMLERİ

Teknolojideki son gelişmeler ile Güvenlik sistemleri de etkilenmiş, görüntüleme sistemleri, algılama sistemleri, kontrol sistemleri gibi birçok ihtiyaç doğmuştur.

DOĞU İLETİŞİM; Müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda katma değeri yüksek olan sistemler tasarlamakta, güvenlik sistemlerinin tedarik ve kurulumunu gerçekleştirmekte, kesintisiz hizmet anlayışı ile servis ve bakım hizmetleri sunmaktadır.

Güvenlik Kamera sistemleri (CCTV)

Güvenlik ihlalini engellemek amacıyla kullanılan CCTV veya yaygın adıyla Güvenlik Kamera Sistemleri, hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Artık hayatımızın her noktasında karşılaştığımız görüntüleme sistemleri güvenlik, gözetleme, denetleme ile yönetimsel uygulamaların vazgeçilmez bir parçası olmuştur.

Özellikle dijital sistemlerin devreye girmesi ile birlikte bina, tesis ve kurumların güvenlik organizasyonlarının yanı sıra çalışanların izlenmesi, kanıtların toplanması, fabrikalarda üretimin, mağaza ve bankalarda hırsızların takibi, marketlerde ürün takibi ile müşteri ilişkilerinde CCTV sistemlerinden yoğun olarak yararlanılmaktadır. Günümüzde CCTV sistemlerinin şehir merkezleri, dükkân ve alışveriş merkezleri, bankalar, park alanları, okullar, üniversiteler, hastaneler, tren istasyonları, otogarlar, havaalanları, apartman siteleri gibi çok çeşitli yaşam alanlarında caydırarak güvenliği sağlama, gözetleme ve denetleme amaçlı kullanıldığına şahit olmaktayız.

Gelişen teknoloji ile yüksek çözünürlüklü ( HD-FHD) kamera görüntüleri ile denetleme ve tespitler daha sağlıklı olarak yapılmaktadır.

Yangın İhbar ve Gaz Algılama Sistemleri

Yangın, can ve mal kaybına neden olan büyük bir felakettir. Yangının yayılma hızı düşünüldüğünde, ilk müdahalenin en kısa sürede yapılması önemlidir.

Yangını başlangıç anında tespit edip uyarı elemanları ile müdahale birimlerini yönlendirmek, varsa söndürme sistemlerini uyarmak ve ortamda tehlike arz eden birimleri devre dışı bırakmak için kullanılır. Çeşitli tip uygulama elemanları kullanılarak hemen her uygulama alanı için çözüm üretmek mümkündür. ( Oteller, Fabrikalar, Depolar, Okullar, Hastaneler ) Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri ile Gaz Algılama Sistemlerinin temel işlevi;  yangının ya da gaz kaçağının ilk aşamada tespit edilmesi ile kısa sürede müdahalede bulunularak tehlikenin giderilmesidir.

Çeşitli yönetmelik ve standartlar ile kurulması ve işletilmesi gerekli olan Yangın İhbar Sistemleri ile Gaz Algılama Sistemleri İnsan sağlığı ve hayatının korunmasına yönelik tehlikelerden ve mal kayıplarının önüne geçmek için kullanılmaktadır. Sistem içerisinde duman dedektörleri, ısı dedektörleri, alev dedektörleri ile  gaz dedektörleri vb. kullanılarak tehlike tespiti yapılıp çeşitli yangın senaryoları ile tehlikenin minimum şekilde giderilmesi amaçlanmaktadır.

Metal Kapı dedektörleri

Metal dedektörleri, metalleri algılayabilen cihazlara denir. Kullanım alanı oldukça geniştir. Askeri mayın, silah aramalarında, konser, havaalanı ve alışveriş merkezi üst aramalarında zararlı olabilecek eşyaları bulmamızda, arkeolojik ve jeolojik kazılarda yardımcı olur. Cihaz üzerinde yapılabilecek ayarlar ile cihazın metal algılama hassasiyeti kullanılacak olan uygulamaya göre ayarlanabilmektedir.

X-Ray Cihazları

X-Ray cihazı kullanımı genel olarak çanta, bavul, koli, paket, zarf gibi cisimlerin güvenliği tehdit edici bir içerik taşıyıp taşımadığı ve ne tür bir içerik taşıdığının tespit edilmesinde kullanılan cihazlardır. Bagajı açmadan, içerisinde tehlikeli madde olup olmadığını, bagajın üzerinden X ışını geçirerek ekranda görevli tarafından izlenmesini sağlayan ve düşük radyasyonla çalışan cihazın kullanımı operatör eğitimi gerektirmekte olup, eşyaların kontrolünde kullanılan aletlerin başında gelir.

Son teknoloji ürünü X-ray cihazları organik ve inorganik maddeleri ayırt etmekte mükemmel resim kalitesi sunabilen, sahip oldukları ileri X-RAY teknolojisi ve geliştirilmiş bilgisayar resim programları ile resim kalitesinde kesin netlik sağlayabilen, böylelikle bomba, silah, uyuşturucu gibi maddelerin tespitini rahatça yapabilen cihazlardır.

X-Ray cihazı kullanım alanları

Günümüzde eşyaların kontrolünde sıklıkla X-ray cihazları kullanılmakta, patlayıcı madde koklama (patlayıcı analiz) cihazları ise X-ray cihaz ile birlikte kullanılmaktadır. X-Ray cihazları; havaalanları, limanlar, iş merkezleri, alışveriş merkezleri, askeri tesisler, kamu kurum ve kuruluşları, sınırlarda kamyon ve vb araçların içinin taranması ve yabancı madde tespitinde uyuşturucu ve patlayıcı dahil güvenlik gerektiren her alanda kullanılır. Çantalarda, bavullarda, giyisi cepleri gibi kişi üzerinde saklanan her türlü tehlikeli, ateşli silahlar ve metal türevi aletler özel tarama sistemi sayesinde monitör üzerinden kolayca görülebilir.