market
Featured model: Charlize Theron
picture
NETWORK SİSTEMLERİ

Ağ (network)

Ağ birbirine kablolarla bağlanmış sunucu, yazıcı, bilgisayar, modem gibi birçok haberleşme ekipmanının en ekonomik ve verimli yoldan kullanılmasıdır. Ağ insanların bireysel değil, ortak çalışmalarını sağlar.


Ağ, veri, yazılım ve ekipman paylaşımıdır. Küçük bir ağ iki bilgisayardan oluşabileceği gibi, büyük bir ağ sunucular, binlerce bilgisayar, fax-modem, cd-rom sürücü, yazıcı ve bunun gibi ekipmanlardan oluşabilir.
Neden bir network’ e ihtiyaç duymaktayız


Ağ zaman ve para kazancı sağlar. Başarı için işletmenin sadece ofis içinde değil, tüm dünya ile haberleşmesi gerekir. Paylaşım söz konusu olduğundan donanım tüm personel tarafından kullanılabilir, her bir birey için ekstra yazıcı, modem, disk ünitesi gerekmez. Internet erişimi de bir ağ üzerinde paylaştırılabilir.


Bir ağdaki veri iletim kapasitesini genellikle bilgisayarları bağlamak için kullanılan araç belirler. Bu araçlardan günümüzde en çok kullanılanlarına Twisted pair kablo, fiber optik kablolar, makro dalgalar örnek verilebilir. Bu araçlardan hepsi değişen veri iletim kapasite ve hızlarına sahiptir. Fiber optik kablolar ise günümüzde en hızlı iletim sağlayan bağlantı aracıdır.


Bu şekilde bilgi paylaşımında zaman tasarrufu sağlanmış olur aynı zamanda donanımsal yatırımlar minimum seviyelerde tutulabilir.


DOĞU İLETİŞİM; bünyesinde bulundurduğu uzman kadro ve ekipmanlar ile (bakır ve fiberoptik sonlandırma, test ve bakım ) müşterilerine Uçtan uca 25 yıl sinyal performans garantili hizmetler sunarak kesintisiz iletişim sağlamaktadır. Uyguladığı projelerle de sektörde lider olmayı devam ettirmektedir.Aktif cihazlar

Data altyapısı kadar kullanılan cihazlar da çok önemlidir. Aktif cihazlar Swıtch, Kablosu Cihazlar, Sunucular, Yedekleme ve Güvenlik duvarı cihazları bazen hayati önem taşıyabilirler. Data altyapıları komplike bir sistem olup cihazlardan herhangi birinde oluşacak arıza tüm sisteminizin çalışmasını etkileyebilir. Her firmanın kendi bünyesinde bir Bilgi İşlem Uzmanı çalıştırma imkânının olmadığını düşünürsek kullanılan cihazların kalitesi ve destek alınan firmanın uzmanlığı çok önemlidir.